Parduotos sąskaitos dilema: kaip neprarasti veido prieš partnerį ir (at)gauti savo uždirbtus pinigus
Partnerystė ir pasitikėjimas versle yra kertiniai elementai, kurie anksčiau ar vėliau materializuojasi įvykstančiais atsiskaitymais už parduotas prekes ar suteiktas paslaugas. Hamleto pasirinkimas „būti ar nebūti“, versle labai dažnai priklauso būtent nuo sąskaitų apmokėjimo greičio ir pastovaus pinigų srauto. Anksčiau įvykęs apmokėjimas reiškia sveiką verslo plėtrą ir tikslų finansų planavimą, vėliau – apyvartinių lėšų trūkumą, stojantį verslą, reputacijos praradimą kitų partnerių ir įmonės darbuotojų akyse ar net verslo pabaigą.
Sąskaitos pardavimas arba apsauga nuo vėluojančio sąskaitos apmokėjimo, įprastai vadinama faktoringu, šiandien nebėra tik didelių įmonių privilegija didžiuosiuose bankuose, bet tampa dažnas ir įprastas finansų valdymo įrankis mažoms ir vidutinėms įmonėms, bendradarbiaujančioms su nebankinio faktoringo teikėjais. 2020 m. veikė daugiau kaip 107 tūkst. įmonių. Įvertinę „Faktoro“ ir apytikslį kitų pagrindinių nebankinio faktoringo bendrovių skelbiamus klientų skaičių, gauname vos daugiau nei 1 proc. jų naudojasi sąskaitų draudimo ir kitomis faktoringo paslaugomis. Ir šioms, ir likusioms 99 proc. Lietuvos įmonių esminiai klausimai yra tiek patys – kaip išgyventi arba iš kur gauti apyvartinių lėšų plėtrai vėluojant atsiskaitymams, kaip subalansuoti pinigų srautus, atsiskaityti su darbuotojais, tiekėjais ir kreditoriais, kad nesustotų prekių gamyba ir prekyba. Kita vertus, įmonės vis dar atsargiai vertina faktoringo privalumus, nuogąstaudamos, ar sąskaitos perdavimas ir administravimo teisių perleidimas faktoringo bendrovei nesugadins santykių su esamais verslo partneriais, neigiamai nepaveiks įmonės kredito istorijos.
Nors visi suprantame, kaip veikia neįvykusios kelionės, dingusio bagažo ar užlieto buto draudimas, tačiau apsidraudimas nuo neapmokėtų sąskaitų arba kalbant dar labiau supaprastinai – sąskaitos kaip turto pardavimas faktoringo bendrovei įmonių savininkams ir vadovams yra paslauga, kuria rimtai susidomima, kai sąskaitos vėluoja ilgai ir kyla grėsmė verslo tvarumui.
Kai atsiskaitymai vėluoja beviltiškai ilgai – mums visiškai natūralu kreiptis į antstolius ir skolų išieškojimo bendroves, tačiau visai kas kita – parduoti faktoringo bendrovei gerą sąskaitą, t. y. kurią klientas ar partneris galbūt ir taip apmokės? Savo esme sąskaitos pardavimas arba teisių į sąskaitą perleidimas turėtų būti artimas supratimui apie įprastą draudimą – jeigu draudiminis įvykis neįvyko, vadinasi už nedidelį mokestį nusipirkau ramų miegą, o jeigu nutiko gyvenimas – vadinasi, draudimo apsauga suveikė, užtikrindama nenutrūkstamą pinigų srautą, o vėluojančio atsiskaitymo riziką ir reikalavimo teises prisiėmė faktoringo bendrovė.
Pasikartojantys klausimai-mitai iš klientų
„Ką apie mane pagalvos mano partneris-debitorius, jeigu gaus sąskaitą ne iš manęs, o iš faktoringo bendrovės, jeigu pasinaudosiu faktoringu? Ar neatrodysiu turintis finansinių problemų, kai ateityje reikės finansavimo plėtrai banke ar kitoje finansų institucijoje? Šie ir kiti pasikartojantys klausimai-mitai kuriuos nuolatos girdime bendraudami su savo klientais. Pateikiame dažniausius iš jų:
Nepatogu skambinti skolingai didelei įmonei – debitoriui. Jeigu šoksiu į akis, su manimi nebedirbs
Ar skambinate debitoriui, ypač, kai tai yra didelė įmonė? Dažnas atsakymas: ne, nes nenoriu jo apsunkinti, nes aš mažas ir didysis debitorius renkasi su kuo dirbti. Jei jį varginsiu, dirbs su tais, kas neprašo nieko papildomai. Tačiau gyvenime viskas dažniausiai yra daug paprasčiau. Labai tikėtina, kad jūsų debitorius turi ne vieną tiekėją, kuris naudojasi faktoringu, tai yra visiškai normali praktika versle, nes didžiosios įmonės faktoringu jau seniai naudojasi bankuose, o mažas ir vidutinis verslas tokią galimybę gavo labai neseniai iš nebankinio faktoringo bendrovių.
Turėsiu pasirašinėti atskirus pranešimus debitoriui už kiekvieną faktoringo sąskaitą, o jų išrašinėju labai daug
Sudarius vieną trišalį susitarimą, arba limitinę sutartį, visus mokėjimus administruoja faktoringo bendrovė, nebereikia kiekvieną kartą gauti patvirtinimo iš debitoriaus. Išrašę sąskaitą, ją įkeliate į sistemą, gaunate apmokėjimą per dieną ir net nebereikia rūpintis ir sužiūrėti, kada debitorius apmoka sąskaitas, nes skolų valdymu užsiima faktoringo bendrovė, iš esmės atliekanti ir skolų išieškojimo įmonės darbą ir kuri nesijaučia nepatogiai paprašydama laiku apmokėti sąskaitas už atliktus darbus ar parduotas prekes. Faktoringo bendrovė įneša daugiau drausmės atsiskaitymuose, nekenkdama santykiams – įmonei, besinaudojančiai faktoringu nebereikia skambinti dėl sąskaitos apmokėjimo savo klientui, turinčiam atsiskaityti už prekes ar paslaugas. Kitu atveju debitoriai dažnai naudojasi savo klientais kaip kreditoriais – vėlavimas leidžia debitoriui naudotis pinigais, kurie jam nieko nekainuoja. Tuo tarpu kai atsiranda trečia šalis – faktoringo bendrovė, pastebime, kad susitvarko mokėjimų grafikas, ir sąskaitos apmokamos laiku. Įmonės rimčiau žiūri, kai įsijungia trečia šalis ir nebevėluoja.
Mano debitorius dažniausiai vėluoja apmokėti mano sąskaitą, bet visada ir sumoka, todėl nenoriu, kad jį judintų faktoringo bendrovė – tik susigadinsiu santykius
Niekada negadiname santykio su įmonės verslo partneriais be reikalo – dirbdami su keliais šimtais mažų ir vidutinių įmonių puikiai žinome, kaip sunkiai uždirbamas pasitikėjimas, kaip viskas vyksta versle ir kokią reikšmę turi geri tarpusavio santykiai. Jei žinome vėlavimo priežastį arba debitoriaus mokėjimo įpročius, nejudiname nei debitoriaus nei sąskaitą mums pardavusios įmonės. Ilgalaikių tikslų turinčios faktoringo bendrovės tikslas – ilgalaikis santykis su klientais, padedant auginti jų verslus. Per ketverius misų veiklos metus matome, kad beveik visuomet mūsų klientų sąskaitos su laiku didėja ir auga jų apyvartos. Tai reiškia, kad faktoringo bendrovė gali didinti limitus klientui ir mažinti finansavimo kainą dėl mažėjančios rizikos.
Faktoringas sugadins mano kredito istoriją
Faktoringas nėra skola, todėl neturi jokios neigiamo poveikio įmonės kredito istorijai ir nesumažina galimybių skolintis ar imti lizingą. Finansinėse įmonės ataskaitose faktoringo nesimato, taip pat tai nėra skolinis įsipareigojimas. Todėl naudodamasi faktoringu, įmonė gali skolintis ilgalaikėms investicijoms, lizingu įsigyti automobilius ir t.t., o kredito istorija išlieka švari.
Nesinaudoju faktoringu, nes verslą darau be skolų
Norint naudotis faktoringu, nereikia asmeninio laidavimo arba NT įkeitimo, nes tai nėra skola. Faktoringas savo esme primena draudimo paslaugą ir yra galimybė augti greičiau ir neprisiimti papildomų įsipareigojimų, tikėtis didesnio pelningumo ilgame laikotarpyje bei mažina riziką neatlaikyti konkurencijos. Įmonė parduoda savo turtą – sąskaitą, kaip pirkėjo įsipareigojimą mokėti po tam tikro termino. Mes šią teisę perkame ir atsiskaitome realiais pinigais, pervesdami juos į įmonės sąskaitą. Jaunam verslui bendradarbiavimas su faktoringo įmone yra naudingas ir formuojant perspektyvų ir patikimą prekės ženklą – jei įmone pasitiki faktoringo bendrovė, kuri tikrina riziką ir perka jauno verslo sąskaitas, reiškia tiki verslo perspektyva ir siunčia gerą žinią esamiems ir būsimiems įmonės partneriams. Jei verslas nesinaudoja papildomu finansavimu ir pats neturi didelio pradinio kapitalo – jis, tikėtina, uždirbs mažiau pinigų, nes augs lėčiau.
Nesuprantu, kas tas faktoringas, nes skamba daug sudėtingiau nei paskola
Dažnai girdime, kad įmonės nesupranta, kaip veikia faktoringas, mano, kad tai labai sudėtingas ir nežinomas sprendimas. Paskolas žino visi, o faktoringas atrodo sudėtingas, todėl nekelia didelio noro domėtis plačiau. Tuo tarpu faktoringas yra pats sveikiausias finansinis produktas, kuomet finansavimas auga kartu su pardavimais. Juk kuo daugiau parduodate, tuo greičiau augate ir tuo daugiau apyvartinių lešų jums reikia. Būtent taip ir veikia faktoringas.
Nepasitikiu faktoringo bendrove, nesu tikras, ar ji tikrai man tikrai sumokės.
Vienas iš geriausių būdų – pasidomėti faktoringo įmonės istorija, pasidomėti, su kokiais klientais faktoringo bendrovė jau dirba, pasiklausti jų rekomendacijos.
Ilgai užtruks, kol pasirašysiu sutartį su faktoringo įmone ir gausiu pinigus – jų man reikia čia ir dabar, o laukti tikriausiai reikės 1-2 mėnesius
Taip galvojančių įmonių vadovai remiasi įprastai bankų taikoma praktika, kai nuo kreipimosi į banką sprendimo tenka laukti 1-2 mėnesius. Nebankinio faktoringo bendrovė sprendimą priima per 1-2 dienas.
Nenoriu faktoringo bendrovei atskleisti prekybiniu sąlygų, sutarčių, pirkėjų, tiekėjų ir kainų
Reputacija faktoringo bendrovei yra tokia pat svarbi, kaip ir jos klientui, nes faktoringas yra pasitikėjimo verslas. Todėl garantuojame konfidencialumą, naudodami saugiausias IT sistemas ir saugodami klientų verslo paslaptis. Sutartys mums įdomios tik dėl atsiskaitymo sąlygų, prekių priėmimo, kokybės/prekių gražinimo sąlygų. Perkamų prekių kainos reikalingos ne visada, bet įmonės pelno marža padeda įvertinti mokumą nenumatyto įvykio atveju.