„Faktoro“ pardavimo pajamos augo 41%, šįmet planuoja didinti integruoto finansavimo apimtis

Vienas didžiausių Lietuvoje alternatyvių nebankinių verslo finansuotojų „Faktoro“ 2022 metais pardavimo pajamas augino 41 proc. – nuo 1,57 mln. iki 2,2 mln. eurų, pelnas augo 10 proc. ir pasiekė 0,56 mln. eurų. Įmonė pernai taip pat stebėjo gana stipriai pasikeitusią portfelio struktūrą dėl karo Ukrainoje įnešto neapibrėžtumo. Šių metų pradžia – rekordiškai gera, o antrą pusmetį planuojama aktyvi plėtra į  integruoto finansavimo rinką.

 

Pasak „Faktoro“ vadovo Algirdo Gutausko sparčiai augusioms pajamoms daugiausiai įtakos turėjo aktyvus darbas su didesnėmis įmonėmis. Tai lėmė ir didesnę vidutinę paskolų bei faktoringo sumą lyginant su 2021 metais.

„Stebėjome kasmet pasikartojančią tendenciją – į nebankinius finansuotojus vis dažniau kreipiasi didesnės įmonės ieškodamos operatyvesnių sprendimų ir daugiau lankstumo, lyginant su bankais. Be abejo, vis dar daug dėmesio skiriame pagrindiniam savo segmentui – smulkiam ir mikro verslui. Tačiau tikime, kad bankams griežtinant skolinimosi reikalavimus dėl įtemptos ekonominės situacijos, didesnių įmonių užklausų nuosekliai daugės,“ – teigia A. Gutauskas.

Bendras „Faktoro“  paskolų ir faktoringo portfelis augo nuo 16,5 mln. eurų iki 17,8 mln. eurų, gana stipriai kito jo struktūra. Dėl infliacijos ir kitų išaugusių kaštų ypatingai augo poreikis apyvartinių lėšų finansavimui, lėmęs faktoringo bei trumpalaikių paskolų augimą. Tuo pačiu dėl karo Ukrainoje nežinomybės bei makroekonominių priežasčių sumažėjo poreikis investicinių projektų finansavimui.

„Prasidėjus karui Ukrainoje, rinkoje atsirado daug neaiškumo dėl ateities. Tai suprasdami, kaip ir visa rinka, neplanavome milžiniško augimo. Tą pastebėjome ir iš klientų. Todėl susitelkėme į portfelio kokybę, atidžiai vertinome situaciją. Vis dėlto metams įsibėgėjus rinkoje atsirado daugiau drąsos, matėme gana spartų augimą. Augimo tendencija ypač ryški šių metų pradžioje“, – sako A. Gutauskas.

Pirmasis šių metų ketvirtis, kuris įprastai būna ramiausias verslo prasme, žada gerus rezultatus – „Faktoro“ pardavimo pajamų augimas viršija 20 proc., o paskolų ir faktoringo portfelis jau aplenkė visų 2022 metų rezultatą ir peržengė 22 mln. eurų ribą.

 

Integruotos finansų paslaugos –  180 mlrd. JAV dolerių potencialas

2023 metais „Faktoro“ planuoja didinti paslaugų finansavimo pagrįsto integruotais sprendimais (angl. embedded finance) apimtis. Prognozuojama, kad globaliai šių paslaugų rinkos pajamos nuo 65 mlrd. JAV dolerių 2022 metais per penkis metus išaugs beveik trigubai ir 2027 metais pasieks 183 mlrd. JAV dolerių.

„Integruoti sprendimai reikalingi, kad ne finansų bendrovės galėtų savo klientams pasiūlyti finansines paslaugas. Tai jos padaryti gali į savo platformas integruodamos tokias įmones kaip „Faktoro“. Kasdienis to pavyzdys – e-parduotuvėje norimą daiktą perkate mokėdami visą sumą arba galite pasirinkti mokėti dalimis. Tokių paslaugų kiekis rinkoje artimiausiu metu dramatiškai išaugs. Tai lems technologinių sprendimų pažanga, paslaugos taps dar labiau automatizuotos, patogesnės vartotojams. Matome didelį potencialą šioje rinkoje ir aktyviai joje veiksime,“ – teigia A. Gutauskas.