Kas yra EURIBOR ir kaip jis veikia jūsų paskolas?

Verslo savininkai, ieškantys finansavimo, dažnai susiduria su terminu EURIBOR. Nors šis rodiklis dažnai minimas kalbant apie paskolas, ne visi supranta, kas tai yra ir kaip jis veikia jų paskolų sąlygas. Šiame straipsnyje paprastai paaiškinsime, kas yra EURIBOR, kaip jis apskaičiuojamas ir kodėl jis toks svarbus, ypač mikro, mažoms ir vidutinėms įmonėms.

Kas yra EURIBOR?

EURIBOR (European Interbank Offered Rate) yra pagrindinis palūkanų normos rodiklis, naudojamas Europos bankų sistemoje. Paprasčiau tariant, tai yra vidutinė palūkanų norma, už kurią Europos Sąjungos bankai skolina vienas kitam eurus trumpuoju laikotarpiu (pvz., 1, 3, 6 ar 12 mėnesių). EURIBOR yra pagrindas apskaičiuoti daugumos kintamų palūkanų paskolų palūkanas – tiek gyventojams, tiek verslui.

 

Kaip apskaičiuojamas EURIBOR?

EURIBOR apskaičiuoja Europos pinigų rinkos institutas (EMMI), remdamasis didžiausių Europos bankų pateiktais duomenimis. Štai kaip tai vyksta:

  1. Kiekvieną darbo dieną bankai pateikia informaciją apie tai, už kokias palūkanų normas jie yra pasirengę skolinti kitiems bankams.
  2. Pateikti duomenys analizuojami, pašalinamos itin aukštos ar žemos normos, kad būtų išvengta iškraipymų.
  3. Apskaičiuojamas vidurkis, kuris tampa dienos EURIBOR norma.

Šis rodiklis skelbiamas kasdien ir naudojamas kaip pagrindas apskaičiuoti daugelio paskolų palūkanas.

 

Kaip EURIBOR veikia jūsų paskolas?

Jeigu jūsų įmonės paskola turi kintamas palūkanas, EURIBOR yra vienas pagrindinių veiksnių, lemiančių, kiek teks mokėti už paskolą. Paprastai kintamos palūkanos susideda iš dviejų dalių:

  1. EURIBOR norma: tai bazinė dalis, kuri nuolat kinta, priklausomai nuo ekonominių sąlygų, pvz. infliacijos lygio ar centrinių bankų sprendimų dėl palūkanų normų.
  2. Banko marža: tai nustatyta procentinė dalis, kuri lieka nepakitusi per visą paskolos laikotarpį.

Pavyzdžiui, jeigu jūsų paskolos sutartyje numatyta, kad palūkanos yra EURIBOR + 3%, o EURIBOR šiuo metu yra 2%, bendra jūsų palūkanų norma būtų 5%.

Taigi, kai EURIBOR auga, jūsų paskola brangsta, t.y. didėja mėnesinės paskolos įmokos. ir atvirkščiai – kai EURIBOR mažėja, paskolos įmokos tampa mažesnės, suteikdamos įmonei daugiau finansinio lankstumo.

 

Kaip pasiruošti EURIBOR pokyčiams?

Norint apsisaugoti nuo netikėtų išlaidų, susijusių su EURIBOR augimu, verta apsvarstyti šiuos veiksmus:

  1. Skaičiuokite atsargiai: Planuodami savo paskolų įsipareigojimus, visada numatykite, kad EURIBOR gali augti. Įsitikinkite, kad jūsų įmonė galės padengti didesnes įmokas.
  2. Apsvarstykite fiksuotas palūkanas: Jei nenorite rizikuoti dėl kintančio EURIBOR, pasitarkite su finansų įstaiga dėl galimybės rinktis paskolą su fiksuotomis palūkanomis.
  3. Naudokite faktoringą: Jei jūsų įmonė susiduria su laikinais pinigų srautų sutrikimais dėl padidėjusių paskolos įmokų, faktoringas gali būti greitas ir lankstus sprendimas užtikrinti stabilų apyvartinį kapitalą.

 

Apibendrinimas

EURIBOR yra svarbus rodiklis, lemiantis daugelio paskolų sąlygas, todėl verslo savininkams svarbu jį suprasti ir stebėti. Šio rodiklio svyravimai gali turėti tiesioginės įtakos jūsų įmonės finansinei sveikatai. Jei ieškote sprendimų, kurie padėtų geriau valdyti savo pinigų srautus ir užtikrinti stabilumą, kreipkitės į Faktoro – patikimą partnerį, kuris padės jūsų verslui augti ir prisitaikyti prie kintančių rinkos sąlygų.