Lietuvos įmonės neišnaudoja augimo potencialo

Ekonomistai sutaria, jog skolinimasis verslui ar paskolos skirtos investuoti į verslą yra net tik naudingas, bet ir būtinas žingsnis norint atlaikyti konkurenciją, padidinti produktyvumą, augti ir, žinoma, išlikti ekonomikos sulėtėjimo periodu. Laikotarpiu po krizės, t. y. kuomet šalies ir pasaulio ekonomika ima augti, sparčiai didėja prekybos tempai – skolinimasis leidžia išnaudoti šias teigiamas aplinkybes. Su papildomais pinigais verslas auga greičiau, verslininkai gali investuoti į naujas technologijas ar įrenginius, gamybos optimizavimą, naujovių įdiegimą ar padidinti prekių apyvartumą. Tokiu būdu yra mažinami įmonės kaštai, ir/ar dėl padidėjusių gamybos apimčių išnaudojama masto ekonomika. Akivaizdu, jog tai ypač aktualu smulkiam ir vidutiniam verslui, kuriam greitas augimas – ypač reikalingas.

Deja, tik nedidelė dalis Lietuvoje veikiančių įmonių supranta sveiko įsiskolinimo reikšmę ir naudą. OECD duomenimis Lietuvos įmonės yra mažiausiai įsiskolinusios šiuo, ekonomikos augimo ciklo metu. Taip neišnaudojamas visas įmonių potencialas ir augimo greitis, nedidėja produktyvumas, o taip pat ir pelnas ilgalaikėje perspektyvoje.

Ką tai reiškia? Lietuvoje atlyginimai auga itin sparčiai (39,6% padidėjęs vidutinis atlyginimas laikotarpyje tarp 2007 m. ir 2017 m.). Jų augimas šiuo metu yra greitesnis nei produktyvumo augimas. Mažas produktyvumas (vis dar stipriai atsiliekame nuo kitų Europos valstybių), didėjantys atlyginimai – sumažėjęs konkurencingumas, stagnuojantis verslas ir mažėjantis pelnas. O juk atlyginimų kaštai yra labai svarbūs smulkiam ir vidutiniam verslui. Tokia situacija, dalinai susidaro dėl nepakankamo verslo kreditavimo.

Todėl visi Lietuvos verslai, o ypač smulkus ir vidutinis verslas – nebijokime protingai skolintis! Faktoro užtikrins, kad Jūsų priimami sprendimai būtų gerai apskaičiuoti ir racionalūs, o įmonė išnaudotų visą savo potencialą!