Lietuvos įmonės savo finansų išteklius degina sparčiausiai nuo pasaulio finansų krizės laikų

Faktoro direktoriaus Algirdo Gutausko komentaras

 

Pirmiausia, su laisvės diena, Lietuva! Šių dienų kontekste tai tampa dar ypatingiau.

Tačiau šiandien noriu pakalbėti ir apie kitą įdomią ir aktualią temą.

Naujausia Lietuvos banko statistika rodo, kad Lietuvos įmonės savo finansų išteklius degina sparčiausiai nuo pasaulio finansų krizės laikų. Šių metų birželį, lyginant su praėjusių metų birželiu, Lietuvos įmonių indėliai bankuose sumažėjo 5,5 proc. – tai didžiausias kritimas nuo pat 2009 m. rugsėjo mėnesio. Iškalbinga ir kita statistika. Palyginti su 2021 m. gruodžiu, kai įmonių indėliai bankuose pasiekė istorinį maksimumą, šis rodiklis nukrito 7 proc., arba beveik 662 mln. EUR: nuo 9,518 mlrd. EUR gruodį iki 8,856 mlrd. EUR birželį.

Lietuvos verslas tam tikra prasme susidūrė su tobula audra: (1) padidėjusios energetikos ir žaliavų kainos; (2) kylantys atlyginimai ir konkurencija dėl darbuotojų; (3) galimai atsargesnė tradicinių finansuotojų skolinimo politika. Kylant energetikos išteklių, žaliavų bei darbo užmokesčio sąnaudoms, įmonės yra priverstos labiau naudoti savo vidines pinigų atsargas. Negana to, išaugęs neapibrėžtumas dėl recesijos JAV ir euro zonoje galėjo paskatinti tradicinius finansuotojus susimažinti rizikos apetitą – tai reiškia, kad smulkus ir vidutinis verslas tampa dar labiau priklausomas nuo savo vidinių finansų resursų, kurie sparčiai senka.

Manau, kad verslo finansavimo rinkoje artimiausiu metu matysime augantį įmonių paraiškų dėl apyvartinio kapitalo finansavimo skaičių. Aš ir Faktoro esame tam pasiruošę.
Tad kviečiu, ypatingai smulkųjį ir vidutinį verslą, atsakingai planuoti savo finansus, analizuoti visas įmonamas galimybes ir esant poreikiui konsultuotis su specialistais.
Už laisvę rinktis.