Pandeminis nebankinio faktoringo šuolis – finansavome dvigubai daugiau įmonių sąskaitų

2020 metai buvo ryškūs – pandemija suteikė didžiulį postūmį nebankinio faktoringo ir apskritai – alternatyvaus bankams verslo finansavimo rinkos plėtrai. Metus užbaigėme finansavę beveik dvigubai daugiau įmonių sąskaitų palyginti su 2019 metų pabaiga. „Faktoro“ finansuotų sąskaitų suma 2020 metais išaugo nuo 34,5 mln. EUR iki 68,8 mln. EUR, o bendras mūsų portfelis išaugo net 93 proc. Pernai išaugo ir vidutinis vienos finansuojamos sąskaitos sumos dydis – nuo 9 tūkst. iki 10,7 tūkst. EUR.

2020 m. pabaigoje pradėjome teikti ne tik faktoringą, bet ir kreditus SVV – metų pabaigoje pradėję bendradarbiauti su su Europos investicijų fondu vien per gruodį smulkioms ir vidutinėms įmonėms paskolinome beveik 1 mln. EUR – mikrokreditų be užstato ir paskolų su papildomomis užtikrinimo priemonėmis forma.

Net 85 proc. 2020 m. finansuotų sąskaitų sumos sudaro faktoringo sandoriai su didmeninės prekybos, infrastruktūros ir gamybos įmonėmis. Finansuotos sąskaitos suma svyravo nuo 1 tūkst. iki 660 tūkst. EUR.

Nebankinio finansavimo augimas

Ryškų nebankinio finansavimo šuolį daugiausiai lėmė pandemijos dar labiau sumažėjusios skolinimosi galimybės bankiniame sektoriuje, INVEGA pagalbos verslui programos, pritraukėme finansavimą iš užsienio partnerių. Nors sparčiai augome ir iki pandemijos, tačiau pernai paaugome beveik tiek pat, kiek per visą 2016 -2019 m. laikotarpį, kaip pradėjome teikti faktoringo paslaugas smulkioms ir vidutinėms įmonėms.

2020 m. nebankinio faktoringo patrauklumas toliau augo, įmonės noriai naudojosi dėl valstybės pagalbos verslui programų atpigusiu skolinimusi ir galimybe užsitikrinti finansavimą itin patraukliomis sąlygomis. Antrojo karantino metu pastebėjome, kad verslas jau buvo daug geriau pasiruošęs ir prisitaikęs prie naujos realybės sąlygų – iš prekybos sektoriaus įmonių pastebėjome išaugusią elektroninę prekybą. Kita vertus, dalis įmonių veikė laukimo režimu – neskubėjo nei skolintis, nei investuoti.

2020 m. „Faktoro“ pagal INVEGA “Portfelinės garantijos faktoringo sandoriams 2” programą suteikė 3,7 mln. faktoringo limitų, kuriems yra suteikiama 80 proc. garantija. Tai palengvina prekybinių sandorių finansavimą SVV. Dar 7 mln. EUR faktoringo ir paskolų limitų – pagal INVEGA finansinę priemonę “Alternatyva”.

Valstybės parama smarkiai palengvino įmonių kelią užsitikrinant finansavimą, tačiau visą šią paramą išskirstėme gyvybingoms ir galinčiomis toliau sėkmingai plėtoti verslą įmonėms, tą rodo ir itin mažas vėluojančių paskolų portfelis. Manome, kad šis valstybės pasirinktas modelis skirstyti paramą per finansinius tarpininkus labai pasiteisino, nes procesą prižiūri profesionalios finansų bendrovės, kurios gali greitai išskolinti lėšas verslui ir tuo pačiu prisiima visa finansinę riziką. Pernai daugiau nei 90 d. pradelstų sąskaitų portfelis pas mus sudarė 2,64 proc. viso faktoringo portfelio, o pradelstų nuo 15 iki 30 d. – vos 0,79 proc.

Faktoringu vis dažniau naudojasi eksportuojančios Lietuvos įmonės

2020 m. faktoringas eksportuojančioms įmonėms sudarė 25 proc. visų faktoringo sandorių ir pasiekė 8,4 mln. EUR, daugiausiai – į Skandinavijos šalis bei Lenkiją. Vienas iš esminių faktorių, leidžiančių mums tinkamai įvertinti finansavimo rizikas eksporto rinkose – ilgalaikis ir patikrintas bendradarbiavimas su “Factoring Chain International” tinkle partneriais užsienio rinkose. Naudodamiesi vietiniu patyrimu, galime suteikti naujų galimybių Lietuvos įmonėms plėsti veiklą tarptautinėse rinkose.

2021 m. – iššūkiai naujos realybės sąlygomis

Dabar verslas, įskaitant ir nebankinius finansuotojus, gyvena laikotarpiu, kuriame neveikia įprasti rinkos dėsniai – todėl šiandien daryti išvadas, kaip atrodys šie metai yra sudėtinga. Daug įmonių pasinaudojo valstybės teikiama pagalba: mokesčių atidėjimu, prastovų kompensavimu, todėl visas vaizdas pasimatys tik grįžus į normalios ekonomikos aplinką. Tikimės tolesnio aktyvaus valstybės vaidmens ir greitos reakcijos atsižvelgiant į pandemijos eigą ir būtiną paramą verslui – manome, kad INVEGOS programos yra puikus instrumentas mažoms ir vidutinėms įmonėms išgyventi iki normalaus verslo ciklo, nors pigūs pinigai ir išbalansavo nebankinio skolinimo rinką – metinės palūkanos dėl valstybės finansinės injekcijos nukrito net iki 0,35 proc. ir verslui vėliau priprasti prie aukštesnių palūkanų gali būti naujas finansinis iššūkis. Vis dėlto akivaizdu, kad didžioji dalis verslų sparčiai persitvarkys ir prisitaikys prie naujos realybės sąlygų. 2021-uosius metus iš esmės vertiname pozityviai ir tikimės spartaus mūsų verslo augimo. Faktoringo portfelį šiemet siekiame padidinti du kartus, o neseniai pradėtų teikti paskolų – penkis kartus.

2020 metai buvo mums ryškūs.
Pandemija suteikė didžiulį postūmį nebankinio faktoringo ir apskritai – alternatyvaus bankams verslo finansavimo rinkos plėtrai. Metus užbaigėme finansavę beveik dvigubai daugiau įmonių sąskaitų palyginti su 2019 metų pabaiga. „Faktoro“ finansuotų sąskaitų suma 2020 metais išaugo nuo 34,5 mln. EUR iki 68,8 mln. EUR, o bendras mūsų portfelis išaugo net 93 proc. 2020 m. pabaigoje pradėjome teikti ne tik faktoringą, bet ir kreditus SVV – metų pabaigoje pradėję bendradarbiauti su su Europos investicijų fondu (EIF) vien per gruodį smulkioms ir vidutinėms įmonėms paskolinome beveik 1 mln. EUR – mikrokreditų be užstato ir paskolų su papildomomis užtikrinimo priemonėmis forma. Ryškų nebankinio finansavimo šuolį daugiausiai lėmė pandemijos dar labiau sumažėjusios skolinimosi galimybės bankiniame sektoriuje, INVEGA pagalbos verslui programos, pritraukėme finansavimą iš užsienio partnerių. Nors sparčiai augome ir iki pandemijos, tačiau pernai paaugome beveik tiek pat, kiek per visą 2016 -2019 m. laikotarpį. 2021-uosius metus iš esmės vertiname pozityviai ir tikimės spartaus mūsų verslo augimo. Faktoringo portfelį šiemet siekiame padidinti du kartus, o neseniai pradėtų teikti paskolų – penkis kartus. Laukia dinamiški metai, tad dabar – tik pirmyn!