Sezoninis verslas: kaip per vasarą užsidirbti visiems metams?

Artėjanti vasara Lietuvos gyventojams neabejotinai kelia teigiamus jausmus, jau planuojantis laukiančias pramogas, hobius, iškylas ar mėgaujantis laisvalaikiu šiltuoju metu laiku. Tačiau verslui, ypač sezoniniam, toks laikotarpis kartu yra ir galvos skausmas, mat galimybė generuoti pajamas –  ganėtinai trumpa, o tik pakankamas apyvartinių lėšų kiekis gali užtikrinti sezoninio verslo stabilumą ištisus metus. Visgi ekspertai pabrėžia, kad sezoninėmis prekėmis prekiaujančių verslininkų stresą gali sumažinti alternatyvūs finansavimo šaltiniai.

 

Ruoštis darbymečiui reikia iš anksto

Sezoninio verslo veiklai ir pardavimams didžiulę įtaką turi metų laikas, toks verslas yra neatsiejamas nuo cikliškų vartotojų poreikių tenkinimo. Nesunku įsivaizduoti, kad, pavyzdžiui, irklentėmis, akiniais nuo saulės, ledais ar nardymo įranga prekiaujantis verslas didelio kliento antplūdžio šaltuoju laikotarpiu nesulaukia, o pats pardavimų bumas prasideda vasarą ar vėlyvą pavasarį. Visgi pasiruošti vasaros darbymečiui reikia iš anksto.

„Turbūt visi suprantame, kad verslui norint sėkmingai funkcionuoti, reikia pasiruošti. Tai reiškia, kad įmonė turi dar iki vasaros sezono pradžios nusipirkti reikalingų žaliavų ar prekių. Sezoniniams verslams tai padaryti būna sudėtinga dėl apyvartinių lėšų trūkumo, o tradiciniai finansuotojai, pavyzdžiui, bankai, tokiais atvejais neretai nepadeda, mat sezoninis verslas gali būti vertinamas kaip rizikingas”, – pabrėžia alternatyvų finansavimą suteikiančios bendrovės „Faktoro” pardavimų vadovas Tomas Gražys.

 

Gauti trūkstamų lėšų padeda sąskaitų finansavimas

Pasak jo, efektyviausias kelias verslui užsitikrinti trūkstamas apyvartines lėšas, nelaukiant, kol bus apmokėtos pirkėjams išrašytos sąskaitos, yra faktoringas. Pinigų gavimo procesas užtrunka vos vieną dieną, jį galima sutvarkyti tiesiog internetu, nemokant papildomų sutarties sudarymo, surinkimo ar administravimo mokesčių. Kadangi ši paslauga iš esmės yra skolos pardavimas, o ne paskola, naudojimasis faktoringu taip pat neturės jokios įtakos verslo kredito istorijai.

 

„Faktoringas yra pigiausias ir greičiausias būdas išrašytas sąskaitas paversti pinigais. Iš esmės, tai yra paprastas būdas užsitikrinti, kad turėsite pakankamai apyvartinių lėšų užsisakyti žaliavų, prekių ar sumokėti mokesčius bei atlyginimus. Faktoringas gali būti kelių rūšių: tylusis, klasikinis, atvirkštinis, eksporto.  Pavyzdžiui, klasikinis ir tylusis faktoringas skiriasi tuo, kad pirmuoju atveju, prekių ar paslaugų pirkėjas turi sutikti, kad sąskaitą apmokės finansuotojas. Jeigu nenorite, kad klientai apie tai sužinotų, renkantis tylųjį faktoringą, jūsų sąskaitos apmokamos, o klientas nėra informuojamas apie jų finansavimą”, – sako T. Gražys.

 

Finansuojama nuo mažų sumų iki milijono

Pavyzdžiui, atvirkštinis faktoringas naudingiausias tuomet, kai verslas turi pirkėją, kuriam tieks prekes, tačiau neturi apyvartinių lėšų toms prekėms įsigyti. Atvirkštiniu faktoringu yra finansuojami užsakymai arba pasirašytos sutartis Lietuvoje ir užsienyje. Eksporto faktoringas skirtas finansuoti sąskaitas išrašytas pirkėjams užsienyje. Be to alternatyvus finansuotojas prisiima visą kliento nemokumo riziką, todėl sezoniniam verslui sumažėja rūpesčių, mat nereikia rūpintis partnerio patikimumu.

Bankams į sezoninį verslą žiūrint su abejone, „Faktoro” pardavimų vadovas Tomas Gražys pabrėžia, kad faktoringas šiam verslui bet kokiu atveju yra naudingiau už paskolą. 

„Alternatyvus finansavimas gali būti suteiktas per dieną, be asmeninio laidavimo ar įkeičiamo turto, kurio sezoninio verslo atstovai ne visada turi”, – sako jis. Be to, finansavimas suteikiamas atsižvelgiant į poreikius, suma gali būti ir nedidelė, pavyzdžiui, 1 tūkst. eurų, tačiau gali būti finansuojamos ir sąskaitos siekiančios 1 mln. eurų.